znajdź nas na

facebook
znanylekarz

Ortodoncja

Ortodoncja

Obecnie dostępne jest bardzo wiele rodzajów aparatów ortodontycznych, ogólnie możemy podzielić je na aparaty ruchome i stałe. To jaki aparat zostanie użyty do leczenia zależy między innymi od wieku, typu wady ortodontycznej oraz wymagań estetycznych pacjenta. Leczenie ortodontyczne jest w stanie znacząco poprawić walory estetyczne uśmiechu jak i komfort psychiczny pacjenta. Za pomocą aparatów jesteśmy również w stanie pozytywnie wpłynąć na zdrowie zębów, przyzębia oraz stawów skroniowo-żuchwowych, a nawet poprawić fonetykę.

Na drodze do pięknego uśmiechu
 1. Wizyta konsultacyjna w gabinecie

  Podczas tej wizyty można dowiedzieć się z jaką wadą mamy do czynienia oraz jak należy ją leczyć. Przedstawiony jest wstępny plan leczenia oraz pobrane są wyciski pod modele diagnostyczne które pomogą dokładnie zaplanować leczenie. Niezbędne jest również wykonanie 2 zdjęć RTG które wykonywane są w trakcie wizyty. Po dokładnej ocenie przypadku oraz ustaleniu preferencji pacjenta lekarz ustala ostateczny plan leczenia.

 2. Ustalenie planu leczenia

  Po dokładnej ocenie przypadku oraz ustaleniu preferencji pacjenta lekarz ustala ostateczny plan leczenia.

 3. Założenie aparatu ortodontycznego

  W przypadku leczenia aparatem stałym zakładany jest on już na kolejnej wizycie. Zęby są dokładnie czyszczone i przygotowywane do umieszczenia zamków, a następnie lekarz precyzyjnie pozycjonuje zamki na każdym zębie. Samo zakładanie 1 łuku trwa około 30 minut i jest kompletnie bezbolesne. Należy jednak podkreślić, że często istnieje konieczność założenie obu aparatów, w tym wypadku zakładane są one z reguły na jednej wizycie. Gdy aparat jest już na miejscu, prowadzony jest krótki instruktaż na temat oczyszczania aparatu oraz pacjent otrzymuje zestaw niezbędny do zachowania właściwej higieny. Po założeniu aparatu delikatny dyskomfort może się utrzymać przez najbliższe parę dni.

 4. Cykliczne kontrole

  Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Duis urna mi, aliquet vel felis eu, elementum tempus risus. Aenean sed aliquam ante. Aenean a ornare sapien. Nam vitae tellus vitae eros fermentum dapibus in at lectus.

 5. ściąganie aparatu ortodontycznego

  Ściąganie aparatu polega na odklejeniu zamków oraz dokładnym wypolerowaniu powierzchni zęba z kleju który mocował aparat. Na samym ściągnięciu leczenie się natomiast nie kończy.

 6. Utrwalenie efektów leczenia – retencja

  Niezbędna jest retencja – czyli utrwalenie efektów leczenia. W celu zabezpieczenia przed nawrotem wady wykonywany jest retainer – może mieć on formę stałą w postaci podklejonego od podniebienia drucika, bądź ruchomą będącą przeźroczystą, precyzyjnie przylegającą nakładką.

Budowa stałego aparatu ortodontycznego

Ortodoncja

1
2
3

1. zamki ortodontyczne– stałe elementy wykonane z metalu, bądź z przeźroczystego tworzywa. Określają przyszłe położenie zębów w łuku.

2. łuk (drut)- który przechodzi przez wszystkie zamki aparatu i nadaje siłę potrzebną do korekty wady

3 .ligatury (tzw. gumeczki)– gumowe mocowania o różnorodnych kolorach, służące do łączenia zamków ortodontycznych z drutem.

Rodzaje aparatów ortodontycznych
Ortodoncja
Ruchome
Nie wymagają instalowania na zębach pacjenta w gabinecie stomatologicznym. Wykonywane są również według indywidualnych potrzeb pacjenta, ale mogą być zakładane i zdejmowane samodzielnie. Stosowane są głównie u dzieci.
Ortodoncja
Stałe
które specjalista przytwierdza do powierzchni zębów za pomocą specjalnego kleju. Wyposażone są w zamki i ligatury. Zazwyczaj są mocowane od zewnętrznej strony zębów i to właśnie one są najczęściej spotykane wśród osób poddających się leczeniu ortodontycznemu.
Ortodoncja
Aparaty lingwalne (językowe)
przymocowany jest po wewnętrznej stronie zębów ( od strony języka ). Przez cały okres leczenia aparat jest praktycznie niewidoczny – zamki są ukryte nawet podczas szerokiego uśmiechu. Aparat językowy pozwala zachować najwyższy poziom estetyki przez cały okres leczenia.
Ortodoncja
Aparaty samoligaturujące
charakteryzują się dokładniejszym przekazywaniem sił z aparatu na zęby. W przeciwieństwie do standardowych aparatów leczenie jest krótsze, zaś wizyty kontrolne mogą odbywać się rzadziej – co 2 miesiące. Dzięki wyeliminowaniu gumowych ligatur aparat samoligaturujący jest również łatwiejszy w higienizacji.
Ortodoncja
Clear Aligner
innowacyjna metoda leczenie ortodontycznego polegająca na stosowaniu przeźroczystych nakładek, które niwelują wadę bez konieczności zakładania aparatu stałego. Nakładki są łatwe w użyciu i niemalże niewidoczne. Wykonane są z miękkiego materiału bez żadnych metalowych elementów. Mogą być ściągnięte w każdej chwili przed posiłkiem bądź myciem zębów co sprawia, że higiena jamy ustnej – w porównaniu do aparatów stałych – staje się niesamowicie prosta. Nakładki są idealnie dopasowane do zębów co sprawia, że pacjenci mogą się czuć komfortowo podczas śmiania się bądź rozmowy (nakładki nie wpływają na fonetykę).

Umów się na wizytę!

Potrzebujesz konsultacji, porady? Masz pytania?
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

HappySmile
Umów się na wizytę!