fbpx

znajdź nas na

facebook
znanylekarz

Ortodoncja Gdańsk

Ortodoncja

 

Zajmujemy się ortodoncją w Gdańsku. Obecnie dostępne jest bardzo wiele rodzajów aparatów ortodontycznych, ogólnie możemy podzielić je na aparaty ruchome i stałe. To jaki aparat zostanie użyty do leczenia zależy między innymi od wieku, typu wady ortodontycznej oraz wymagań estetycznych pacjenta. Leczenie ortodontyczne jest w stanie znacząco poprawić walory estetyczne uśmiechu jak i komfort psychiczny pacjenta. Za pomocą aparatów jesteśmy również w stanie pozytywnie wpłynąć na zdrowie zębów, przyzębia oraz stawów skroniowo-żuchwowych, a nawet poprawić fonetykę.

Na drodze do pięknego uśmiechu
  1. Wizyta konsultacyjna w gabinecie

    Podczas tej wizyty można dowiedzieć się z jaką wadą mamy do czynienia oraz jak należy ją leczyć. Przedstawiony jest wstępny plan leczenia oraz pobrane są wyciski pod modele diagnostyczne które pomogą dokładnie zaplanować leczenie. Niezbędne jest również wykonanie 2 zdjęć RTG które wykonywane są w trakcie wizyty. Po dokładnej ocenie przypadku oraz ustaleniu preferencji pacjenta lekarz ustala ostateczny plan leczenia.

  2. Ustalenie planu leczenia

    Po dokładnej ocenie przypadku oraz ustaleniu preferencji pacjenta lekarz ustala ostateczny plan leczenia.

  3. Założenie aparatu ortodontycznego

    W przypadku leczenia aparatem stałym zakładany jest on już na kolejnej wizycie. Zęby są dokładnie czyszczone i przygotowywane do umieszczenia zamków, a następnie lekarz precyzyjnie pozycjonuje zamki na każdym zębie. Samo zakładanie 1 łuku trwa około 30 minut i jest kompletnie bezbolesne. Należy jednak podkreślić, że często istnieje konieczność założenie obu aparatów, w tym wypadku zakładane są one z reguły na jednej wizycie. Gdy aparat jest już na miejscu, prowadzony jest krótki instruktaż na temat oczyszczania aparatu oraz pacjent otrzymuje zestaw niezbędny do zachowania właściwej higieny. Po założeniu aparatu delikatny dyskomfort może się utrzymać przez najbliższe parę dni.

  4. Cykliczne kontrole

    Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Duis urna mi, aliquet vel felis eu, elementum tempus risus. Aenean sed aliquam ante. Aenean a ornare sapien. Nam vitae tellus vitae eros fermentum dapibus in at lectus.

  5. ściąganie aparatu ortodontycznego

    Ściąganie aparatu polega na odklejeniu zamków oraz dokładnym wypolerowaniu powierzchni zęba z kleju który mocował aparat. Na samym ściągnięciu leczenie się natomiast nie kończy.

  6. Utrwalenie efektów leczenia – retencja

    Niezbędna jest retencja – czyli utrwalenie efektów leczenia. W celu zabezpieczenia przed nawrotem wady wykonywany jest retainer – może mieć on formę stałą w postaci podklejonego od podniebienia drucika, bądź ruchomą będącą przeźroczystą, precyzyjnie przylegającą nakładką.

Budowa stałego aparatu ortodontycznego

Ortodoncja

1
2
3

1. zamki ortodontyczne– stałe elementy wykonane z metalu, bądź z przeźroczystego tworzywa. Określają przyszłe położenie zębów w łuku.

2. łuk (drut)- który przechodzi przez wszystkie zamki aparatu i nadaje siłę potrzebną do korekty wady

3 .ligatury (tzw. gumeczki)– gumowe mocowania o różnorodnych kolorach, służące do łączenia zamków ortodontycznych z drutem.

Rodzaje aparatów ortodontycznych
Ortodoncja
Ruchome
Nie wymagają instalowania na zębach pacjenta w gabinecie stomatologicznym. Wykonywane są również według indywidualnych potrzeb pacjenta, ale mogą być zakładane i zdejmowane samodzielnie. Stosowane są głównie u dzieci.
Ortodoncja
Stałe
które specjalista przytwierdza do powierzchni zębów za pomocą specjalnego kleju. Wyposażone są w zamki i ligatury. Zazwyczaj są mocowane od zewnętrznej strony zębów i to właśnie one są najczęściej spotykane wśród osób poddających się leczeniu ortodontycznemu.
Ortodoncja
Aparaty lingwalne (językowe)
przymocowany jest po wewnętrznej stronie zębów ( od strony języka ). Przez cały okres leczenia aparat jest praktycznie niewidoczny – zamki są ukryte nawet podczas szerokiego uśmiechu. Aparat językowy pozwala zachować najwyższy poziom estetyki przez cały okres leczenia.
Ortodoncja
Aparaty samoligaturujące
charakteryzują się dokładniejszym przekazywaniem sił z aparatu na zęby. W przeciwieństwie do standardowych aparatów leczenie jest krótsze, zaś wizyty kontrolne mogą odbywać się rzadziej – co 2 miesiące. Dzięki wyeliminowaniu gumowych ligatur aparat samoligaturujący jest również łatwiejszy w higienizacji.
Ortodoncja
Clear Aligner
innowacyjna metoda leczenie ortodontycznego polegająca na stosowaniu przeźroczystych nakładek, które niwelują wadę bez konieczności zakładania aparatu stałego. Nakładki są łatwe w użyciu i niemalże niewidoczne. Wykonane są z miękkiego materiału bez żadnych metalowych elementów. Mogą być ściągnięte w każdej chwili przed posiłkiem bądź myciem zębów co sprawia, że higiena jamy ustnej – w porównaniu do aparatów stałych – staje się niesamowicie prosta. Nakładki są idealnie dopasowane do zębów co sprawia, że pacjenci mogą się czuć komfortowo podczas śmiania się bądź rozmowy (nakładki nie wpływają na fonetykę).

Prawidłowa higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego

Noszenie aparatu ortodontycznego to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Aby jednak efekty leczenia były trwałe, niezbędne jest zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Przede wszystkim, szczotkowanie zębów powinno być przeprowadzane po każdym posiłku, aby usunąć resztki jedzenia, które mogą gromadzić się wokół aparatu. Warto również zainwestować w specjalną szczoteczkę do zębów dla osób noszących aparat, która skuteczniej dociera do trudno dostępnych miejsc.

Dodatkowo, niezwykle ważne jest regularne stosowanie nici dentystycznych oraz płynu do płukania ust. Nici pomogą usunąć resztki jedzenia z miejsc, do których nie dociera szczoteczka, natomiast płyn do płukania ust pomoże zneutralizować bakterie i zapewni świeży oddech. Pamiętaj, że aparat ortodontyczny to nie przeszkoda do utrzymania zdrowych i pięknych zębów. Wszystko zależy od Twojej systematyczności i zaangażowania.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących higieny jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego, zawsze możesz skonsultować się z naszymi specjalistami w HappySmile. Jesteśmy tu, aby Ci pomóc i odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. Pamiętaj, że zdrowy uśmiech to nie tylko piękno, ale przede wszystkim dobre samopoczucie i pewność siebie.

 

Czy warto zakładać aparat ortodontyczny jako osoba dorosła?

Często myślimy, że aparat ortodontyczny to coś, co jest zarezerwowane tylko dla dzieci i młodzieży. Nic bardziej mylnego! Coraz więcej osób dorosłych decyduje się na ten krok, aby poprawić wygląd swojego uśmiechu i zdrowie jamy ustnej. Aparat ortodontyczny może skorygować wiele problemów, takich jak przesunięte zęby, zgryz krzyżowy, wadliwe ułożenie zębów, które mogą prowadzić do problemów z żuciem, mówieniem, a nawet oddychaniem.

Warto również pamiętać, że aparat ortodontyczny to nie tylko poprawa estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Niewłaściwe ułożenie zębów może prowadzić do poważnych problemów, takich jak choroby dziąseł, próchnica, a nawet utrata zębów. Dlatego decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego w dorosłym wieku to inwestycja w swoje zdrowie na lata.

W HappySmile oferujemy szeroki zakres usług ortodontycznych dla dorosłych. Nasz zespół doświadczonych specjalistów pomoże Ci wybrać najlepsze rozwiązanie, dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na zdrowy i piękny uśmiech!

Umów się na wizytę!

Potrzebujesz konsultacji, porady? Masz pytania?
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

HappySmile
Umów się na wizytę!