Ortodonta Gdańsk

Aparaty ortodontyczne

Zdrowy i piękny uśmiech to marzenie nie jednego pacjenta. Równo ustawione i białe zęby wpływają na wzrost samooceny oraz atrakcyjność wizerunku. Estetyka uśmiechu jak i dobre samopoczucie mogą być zachwiane przez różnego rodzaju wady zgryzu. W takich przypadkach warto udać się na konsultacje ortodontyczną, by dowiedzieć się o możliwościach ich leczenia.

Obecnie dostępne jest bardzo wiele rodzajów aparatów ortodontycznych, ogólnie możemy podzielić je na aparaty ruchome i stałe. To jaki aparat zostanie użyty do leczenia zależy między innymi od wieku, typu wady ortodontycznej oraz wymagań estetycznych pacjenta. Leczenie ortodontyczne jest w stanie znacząco poprawić walory estetyczne uśmiechu jak i komfort psychiczny pacjenta. Za pomocą aparatów jesteśmy również w stanie pozytywnie wpłynąć na zdrowie zębów, przyzębia oraz stawów skroniowo-żuchwowych, a nawet poprawić fonetykę.
Pierwszym punktem na drodze do pięknego uśmiechu jest wizyta konsultacyjna w gabinecie. Podczas tej wizyty można dowiedzieć się z jaką wadą mamy do czynienia oraz jak należy ją leczyć. Przedstawiony jest wstępny plan leczenia oraz pobrane są wyciski pod modele diagnostyczne które pomogą dokładnie zaplanować leczenie. Niezbędne jest również wykonanie 2 zdjęć RTG które wykonywane są w trakcie wizyty. Po dokładnej ocenie przypadku oraz ustaleniu preferencji pacjenta lekarz ustala ostateczny plan leczenia.
W przypadku leczenia aparatem stałym zakładany jest on już na kolejnej wizycie. Zęby są dokładnie czyszczone i przygotowywane do umieszczenia zamków, a następnie lekarz precyzyjnie pozycjonuje zamki na każdym zębie. Samo zakładanie 1 łuku trwa około 30 minut i jest kompletnie bezbolesne. Należy jednak podkreślić, że często istnieje konieczność założenie obu aparatów, w tym wypadku zakładane są one z reguły na jednej wizycie. Gdy aparat jest już na miejscu, prowadzony jest krótki instruktaż na temat oczyszczania aparatu oraz pacjent otrzymuje zestaw niezbędny do zachowania właściwej higieny. Po założeniu aparatu delikatny dyskomfort może się utrzymać przez najbliższe parę dni.
Ściąganie aparatu polega na odklejeniu zamków oraz dokładnym wypolerowaniu powierzchni zęba z kleju który mocował aparat. Na samym ściągnięciu leczenie się natomiast nie kończy. Niezbędna jest retencja – czyli utrwalenie efektów leczenia. W celu zabezpieczenia przed nawrotem wady wykonywany jest retainer – może mieć on formę stałą w postaci podklejonego od podniebienia drucika, bądź ruchomą będącą przeźroczystą, precyzyjnie przylegającą nakładką.

 

Aparat stały składa się z 3 podstawowych elementów :

  • zamków ortodontycznych – stałych elementów wykonanych z metalu (w przypadku standardowych aparatów), bądź z przeźroczystego tworzywa (w aparatach kosmetycznych). Zamki określają przyszłe położenie zębów w łuku.
  • drutu (łuków) – który przechodzi przez wszystkie zamki aparatu i nadaje siłę potrzebną do korekty wady
  • ligatur (tzw. gumeczek) – gumowych mocowań o różnorodnych kolorach, służących do łączenia zamków ortodontycznych z drutem. Aparaty samoligaturujące nie posiadają tzw. gumek – w tym przypadku za łącznie drutu odpowiadają same zamki.
Gumki wymieniane są co miesiąc zaś o możliwości przejścia na kolejne (mocniejsze) druty decyduje lekarz na wizycie kontrolnej.
 
Aparat lingwalny ( językowy ) przymocowany jest po wewnętrznej stronie zębów ( od strony języka ). Przez cały okres leczenia aparat jest praktycznie niewidoczny – zamki są ukryte nawet podczas szerokiego uśmiechu. Aparat językowy pozwala zachować najwyższy poziom estetyki przez cały okres leczenia.
Aparaty samoligaturujące charakteryzują się dokładniejszym przekazywaniem sił z aparatu na zęby. W przeciwieństwie do standardowych aparatów leczenie jest krótsze, zaś wizyty kontrolne mogą odbywać się rzadziej – co 2 miesiące. Dzięki wyeliminowaniu gumowych ligatur aparat samoligaturujący jest również łatwiejszy w higienizacji.
Clear Aligner to innowacyjna metoda leczenie ortodontycznego polegająca na stosowaniu przeźroczystych nakładek, które niwelują wadę bez konieczności zakładania aparatu stałego. Nakładki są łatwe w użyciu i niemalże niewidoczne. Wykonane są z miękkiego materiału bez żadnych metalowych elementów. Mogą być ściągnięte w każdej chwili przed posiłkiem bądź myciem zębów co sprawia, że higiena jamy ustnej – w porównaniu do aparatów stałych – staje się niesamowicie prosta. Nakładki są idealnie dopasowane do zębów co sprawia, że pacjenci mogą się czuć komfortowo podczas śmiania się bądź rozmowy (nakładki nie wpływają na fenetykę).